realizacje

Maszyna do automatycznego poboru próbek materiału, zainstalowana na istniejącej linii produkcyjnej.

Sampler (wykrojnik i pakowaczka) to maszyna której zadaniem jest automatyczne pobieranie próbek ze wstęgi materiału, pakowanie ich oraz etykietowanie przy spełnieniu indywidualnych potrzeb klienta.

Układ  współpracuje jest z nadrzędnym systemem kontrolującym produkcję. Pozyskuje z niego informacje odnoszące się do aktualnie produkowanego materiału i jego unikalnego identyfikatora. Dane produkcyjne są drukowane, a następnie pakowane wraz z wykrojoną próbką.

 

Główne założenia projektu
  • Wykrawanie próbki w określonych odstępach czasu w funkcji ważonej gumy
  • Pakowanie wykrojonego materiału pomiędzy dwie folie
  • Magazynowanie spakowanych próbek
  • Wydruk etykiety zawierającej informacje o produkcji
  • Wymiana informacji z systemem nadrzędnym  odnośnie produkowanego materiału
  • Częstotliwość wykrawania zależna od wagi materiału

Po zebraniu od klienta wymagań odnośnie tego jak ma działać maszyna, jakie wymagania techniczne musi spełniać, zapoznaliśmy się również z systemem jaki obecnie posiadał klient na innej maszynie, tak aby wyeliminować wszystkie jego wady podczas projektowania nowego rozwiązania. Po zaprojektowaniu koncepcji i jej akceptacji przez klienta, rozpoczął się proces inwentaryzacji maszyny na jakiej mieliśmy zainstalować naszą próbkownicę, a następnie proces projektowania nowej maszyny.

Projekt i budowa

Gdy proces projektu konstrukcyjnego był już mocno zaawansowany, do pracy przystąpili projektanci AKPiA, rysując część elektryczną maszyny wraz z systemem sterowania. Pod koniec prac projektowych, swoją pracę rozpoczął programista od sterownika PLC i panelu HMI. System sterowania oparliśmy na sprawdzonych komponentach Rockwell-Automation, pneumatykę na podzespołach SMC, natomiast do etykietowania zastosowaliśmy gotowe urządzenia drukujące.

Testy i/o i SAT gotowej maszyny odbyły się w naszym warsztacie, a potem w porozumieniu z produkcją nastąpił proces instalacji i testów FAT. Po odpowiednim wyregulowaniu maszyny do prędkości całej linii, maszyna rozpoczęła seryjną pracę. Próbki wykorzystywane są przez dział jakości do weryfikowania czy produkcja spełnia wymogi i czy materiał nadaje się do dalszych etapów produkcji opony.

Podsumowanie

Klient jest na tyle zadowolony z osiągniętych rezultatów, że oprócz instalacji kolejnej maszyny na bliźniaczej linii, szykujemy się z produkcją kolejnej w innej lokalizacji.

Jeżeli potrzebujesz maszyny, która musi spełniać indywidualne potrzeby, przez co nie ma takich rozwiązań na rynku, skontaktuj się z nami, może będziemy w stanie zaprojektować ją dla Ciebie od podstaw i zmieścić się w oczekiwanym budżecie.

Zastosowane komponenty
  • Sterownik Control-Logix Allen-Bradley
  • Panel HMI Proface/Allen-Bradley
  • Pneumatyka SMC
  • Aparatura pomiarowa Keyence/Omron